1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.86 (7 رای)

هنگام ثبت شرکت یکی از سوالاتی که ذهن موسسان ثبت شرکت را مشغول می‌کند انتخاب بازرس برای شرکت است.
آیا انتخاب بازرس برای شرکت لازم است؟ پاسخ هم بله است و هم خیر.
انتخاب بازرس برای شرکتهای با مسئولیت محدود اختیاری است. اما انتخاب بازرس برای شرکتهای سهامی خاص و سهامی عام اجباری است.
انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص از وظایف مجمع عمومی عادی شرکت است و با اینکه بازرسین شرکت سهامی خاص توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می‌شوند، مستقل از سهامداران و هیأت مدیره شرکت است. 
وظیفه بازرس شرکت سهامی خاص این است که بر اساس اساسنامه شرکت و همچنین مصوبه های مجمع عمومی شرکت به طور مستمر بر اعمال و تصمیمات مدیران شرکت نظارت داشته باشد و نقطه نظرات خویش را در قالب گزارش مکتوب سالیانه تهیه و به مجمع عمومی شرکت سهامی خاص ارائه نماید. بر این اساس بازرس شرکت سهامی خاص اختیار دسترسی به تمامی اسناد،مدارک،دفاتر و رسیدگی به حساب های شرکت سهامی خاص را دارد. بازرس شرکت همچنین وظیفه دارد از صحت و سقم گزارش و اطلاعاتی که هیات مدیره شرکت سهامی خاص در اختیار مجمع عمومی شرکت قرار می دهد اطمینان حاصل نماید و در صورت بروز هرگونه مغایرت،اطلاعات صحیح را کسب و به مجمع عمومی شرکت گزارش کند

انتخاب بازرسان شرکت سهامی خاص در صلاحیت مجمع عمومی عادی شرکت است. انتخاب اولین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی عام در مجمع عمومی موسسین و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی خاص به وسیله سهامداران با تنظیم صورتجلسه و امضای آن انجام می شود.انتخاب بازرسان با اکثریت نسبی به عمل می آید.
به موجب ماده ی 146 اصلاحیه ی قانون تجارت،مجمع عمومی عادی شرکت باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی شرکت، جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند. بازرس علی البدل معمولاَ با امضای صورت جلسه ی مجمع عمومی شرکت ،قبول سمت خود را اعلام ولی به دلیل حضور پررنگ بازرس اصلی، نقش و حضور وی در شرکت ها و مجامع کم رنگ است.
مجمع عمومی عادی شرکت در هر زمانی می تواند بازرس یا بازرسان و حتی اولین آن ها را که به شرح فوق انتخاب شده اند، عزل کند؛به شرط آنکه جانشین آن ها را انتخاب نماید.
انتخاب بازرس برای شرکت های سهامی عام باید از فهرست بازرسان مجاز که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می شود صورت پذیرد.بازرسان مجاز توسط کمیسیونی متشکل از نماینده وزیر اقتصاد(بعنوان رئیس) و نمایندگان وزرای دادگستری و امور اقتصادی و دو نفر از طرف اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران تعیین می شوند.
بنا به تجویز ماده ی 106 قانون تجارت،انتخاب مدیران بازرس یا بازرسان باید طی صورتجلسه ای به مرجع ثبت شرکت ها اعلام گردد.

مدت زمان انجام وظیفه بازرسان شرکت سهامی خاص یک سال است و در انتهای هر سال لازم است محمع عمومی شرکت سهامی خاص بازرس جدیدی را انتخاب کند و یا مأموریت قبلی بازرس شرکت را تمدید کند. توجه داشته باشید که منظور از سال در ایحا سال مالی شرکت است که در اساسنامه شرکت قید شده است.

0
0
0
s2sdefault