1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.94 (8 رای)

موضوع فعالیت شرکت یعنی چه؟

سوالی که بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت هنگام تنظیم شرکتنامه یا اساسنامه شرکت برایشان پیش می‌آید این است که موضوع فعالیت شرکت یعنی چه.
موضوع فعالیت شرکت در اصل حدود فعالیت شرکت را مشخص کرده و بیان کننده‌ی هدف تشکیل شرکت است. موضوع فعالیت شرکت معمولاً با توجه به نظر شرکاء تعیین میشود و در اصل موضوع شرکت است که مشخص می‌کند شرکت در چه قسمتهایی می‌تواند فعالیت داشته باشد. 
موضوع فعالیت شرکت معمولا در بند دوم اساسنامه مشخص می‌شود و بر اساس موضوع فعالیت، مدیران شرکت از مصرف سرمایه شرکت در مواردی غیر از موضوع شرکت منع می‌شوند. تعیین موضوع شرکت در اساسنامه باعث شفافیت در مشخص شدن نوع شرکت و مأموریت مدیران شرکت است.
نکته‌ی دیگری که با تعیین موضوع شرکت مشخص می‌شود، قانونی بودن هدف شرکت و نوع فعالیت آن است. با مشخص بودن موضوع فعالیت در اساسنامه، مشخص می‌شود که هدف از تأسیس شرکت و فعالیت آن منع قانونی دارد یا نه. همچنین در صورتی که اهداف تأسیس شرکت نیاز به اخذ مجوز داشته باشد نیز با معین شدن موضوع فعالیت شرکت در اساسنامه، تکلیف اخذ مجوز آن مشخص می‌شود.

نکته‌ی دیگری که هنگام تعیین موضوع فعالیت شرکت باید به آن توجه داشت این است که عبارات معرفی کننده موضوع شرکت باید گویای نوع فعالیت شرکت باشند. یعنی در موضوع فعالیت شرکت از کلمات و عباراتی مثل «کلیه فعالیتهای تجاری مجاز» یا «تولید انواع محصولات» استفاده نشود. به عنوان مثال اگر یک نفر متقاضی ثبت شرکت بازرگانی باری واردات دوچرخه و ملزومات آن باشد موضوع فعالیت شرکت به این صورت تعریف می‌شود

  1. واردات و صادرات انواع دوچرخه های ثابت و متحرک جهت مصارف خانگی، ورزشی، عمومی 
  2. واردات و صادرات انواع لوازم یدکی و ملزومات جانبی دوچرخه‌های ثابت و متحرک
  3. برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌های مرتبط با موضوعات فوق الذکر
  4. اخذ وام و شرکت در مناقصات مزایدات مربوط به تجهیزات و وسال مرتبط با محصولات فوق الذکر
0
0
0
s2sdefault