1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (5 رای)

انحلال یک شرکت به مساوی پایان عمر شرکت است و پایان عمر قانونی شرکت هم زمانی است که دارایی های شرکت از حالت مشارکت بین سهامداران خارج شود و بین شرکا تقسیم گردد. البته لازمه انجام لین کار پرداخت تمام مطالبات طلبکاران شرکت است. به همین دلیل برای انحلال قانونی شرکت لازم است که ابتدا اموال شرکت تصفیه شوند.

موارد انحلال شرکت سهامی خاص

  1. اگر بر اثر زیان‌های وارده در طول فعالیت شرکت، حداقل نصف سرمایه شرکت از بین رفته باشد، هیأت مدیره موظف است با تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده، صاحبان سهام را دعوت کند و تا موضوع انحلال شرکت یا ادامه فعالیت آن مورد بررسی قرارگیرد و تصمیم گیری لازم انجام شود.
  2. اگر مجمع عمومی رای به انحلال شرکت بدهد لازم است که سازوکار تصفیه حساب مشخص شود و یک نفر به عنوان مسئول تصفیه شرکت معین شود
  3. اما اگر مجمع عمومی تصمیم به ادامه فعالیت شرکت بگیرد لازم است با رعایت مقررات قانونی سرمایه شرکت را کاهش دهد یا ضرر وارده را به نحوی جبران کند که جلوی انحلال شرکت گرفته شود.
  4. اگر هیأت مدیره شرکت اقدام به تشکیل مجمع عمومی ننماید، یا به هر دلیلی (مثل نرسیدن به حد نساب قانونی) مجمع عمومی تشکیل نشود. ذینفعان و طلبکاران شرکت می‌توانند، انحلال شرکت را از دادگاهی که صلاحت اینکار را داشته باشد درخواست کنند.

شرکت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می شود :

  1. زمانی که شرکت هدفی را که به خاطر آن تشکیل شده، به طور کامل انجام دهد یا اینکه انجام هدف مذکور امکان‌پذیر نباشد.
  2. زمانی که شرکت برای مدت معین ثبت شده باشد و زمان ثبت شده در اساسنامه منقضی شده باشد
  3. ورشکستگی شرکت باعث انحلال اجباری شرکت خواهد شد.
  4. اگر صاحبان بیشتر از نصف سهام یا سرمایه شرکت تصمیم به انحلال شرکت بگیرند.
  5. اگر بیشتر از نصف سرمایه شرکت به دلیل ضرر و زیان از بین برود و دادگاه صالحه نیز انحلال شرکت را تأیید کند
  6. در صورت رخ دادن مواردی که مشخصاً در اساسنامه پیشبینی شده است. مثل فوت یکی از شرکاء
0
0
0
s2sdefault