1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (7 رای)

انواع شخصیت حقوقی
برای دسته بندی اشخاص حقوقی، شاخص معینی وجود ندارد و می‌توان اشخاص حقوقی ( از قبیل شرکتها و موسسات) را از جهات گوناگونی دسته بندی کرد. البته این نوع دسته بندی های اشخاص حقوقی هیچ رسمیتی ندارد و بیشتر برای ایجاد تمایز بین انواع شرکتها و موسسات و آشنایی با ساختار اشخاص حقوقی مفید است و به متقاضیان ثبت شرکت یا موسسه کمک می‌کند تا هنگام ثبت شرکت نیازهای خودرا بهتر بشناسند.
در این مقاله ما انواع اشخاص حقوقی را از منظر تجاری یا غیر تجاری بودن بررسی می‌کنیم

شخصیت حقوقی غیر تجاری
هرچند معمولاً هدف اصلی از ثبت شرکت یا موسسه، کسب سود و انجام تجارت باشد؛ اما گاهی به هر دلیلی یک شرکت یا موسسه با اهداف غیر تجاری تأسیس می‌شوند. به عبارت دیگر ممکن است هدف اصلی از تأسیس شرکت یا موسسه، امور حرفه ای، فرهنگی، علمی و آموزشی و عام المنفعه باشد. در این صورت هدف از تأسیس شرکت رسیدن به سود مادی نیست. هرچند ممکن است از قبل انجام فعالیتهای تعریف شده در اساسنامه شرکت یا موسسه، سهامداران شرکت به سود مادی نیز دست پیدا کنند، نمونه معروف اینگونه شرکتها و موسسات مدارس غیر انتفاعی هستند که با هدف انجام امور آموزشی تأسیس شده‌اند. حال از ممکن است از قِبَل انجام این امور آموزشی به سود نیز دست یابند. 
موارد زیر نیز نمونه‌های دیگری از اشخاص حقوقی غیر تجاری هستند :
صندوق‌های قرض الحسنه، پژوهشگاه‌ها و موسسات خیریه، مساجد، شهرداری‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی، کلیساها و یا آتشکده‌ها با آن که همه عناصر شخصیت حقوقی را ندارند اما براساس برخی مصالح، دارای شخصیت حقوقی شناخته شده هستند.

دسته‌ی دیگری از سازمانها و موسسات نیز وجود دارند که در عین اینکه نمی‌توان منکر توقع سود مادی در آنها را منکر شد؛ اما به دلیل ماهیتی که دارند نمی‌توان آنها را یک شخصیت حقوقی تجاری محسوب کرد. به عنوان نمونه موسسات حسابرسی، دفاتر وکالت، درمانگاه‌ها و مطب‌های پزشکی را ضمن آن که نمی‌توان غیر انتفاعی نامید، درعین حال تجاری نیز محسوب نمی‌شوند. این گونه موسسات را باید موسسات انتفاعی غیرتجاری نامید چرا که خصیصه اصلی آن‌ها ارائه خدمات می‌باشد.

بر اساس ماده ۱ آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجارتی مصوب سال ۱۳۳۷: « هدف اصلی از تشکیلات و موسسات غیرتجاری مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی می باشد که به منظور دنبال نمودن اهداف غیرتجارتی از قبیل امور علمی و ادبی یا امور خیریه و … شکل می‌گیرند اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان آن‌ها قصد انتفاع داشته و یا نداشته باشند.»

لازم به ذکر است که تشکیلات و موسسات مزبور می‌توانند عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه برای خود برگزینند اما اتخاذ عناوینی که به تشکیلات دولتی و کشوری اختصاص دارد، امکان پذیر نخواهد بود.»

همچنبین توجه داشته باشید که قصد انتفاع به خودی خود موجب تجارتی شناخته شدن شرکت یا موسسه نخواهد بود. بلکه اهداف شرکت یا موسسه است که آنرا به صورت یک شرکت یا موسسه تجاری یا غیرتجاری ثبت می‌کند

تشکیلات و موسسات مزبور از لحاظ انطباق با مقررات این آیین نامه به دو نوع دسته بندی می شوند :
موسساتی که هدف از تشکیل آن‌ها جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود نیست. برای مثال می‌توان به موسسات خیریه و موسسات آموزشی اشاره کرد.
موسساتی که هدف از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور میان اعضای خود یا غیر باشد. برای مثال می‌توان به کانون‌های فنی و حقوقی اشاره نمود.

اشخاص حقوقی تجاری
قانون تجارت با به رسمیت شناختن معیار شکل و قالب، اشخاص حقوقی تجاری را تحت عنوان شرکت‌های تجاری در ماده ۲۰ قانون تجارت یادآوری نموده است. از این رو صرف نظر از تحلیل ماده ۲۲۰ ق.ت، هر فعالیتی تحت عنوان شخصیت حقوقی تجاری که خارج از قالب‌های ماده ۲۰ مذکور باشد را نمی‌توان تحت عنوان شخصیت حقوقی تجاری به شمار آورد. اداره ثبت شرکت‌ها از ثبت شخصیت حقوقی تجاری که همان شرکت تجاری می‌باشد جز در قالب‌های مقرر در ماده ۲۰ قانون تجارت خودداری کرده است.

براساس ماده ۵۸۴ ق.ت، تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیر تجارتی تاسیس می‌شوند، از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که از سوی وزارت عدلیه تعیین می‌شود، شخصیت حقوقی پیدا می‌کنند

تمامی موسسات و شرکت‌هایی که با اهداف غیرتجارتی تشکیل می‌شوند و جزء دستگاه‌های دولتی نیز نباشند، در ذیل شخصیت های حقوقی تجاری به شمار می‌روند. از نظر حقوق خصوصی شخصیت های حقوقی تجاری برابر ضوابط و مقررات در مراجع ذیصلاح باید به ثبت برسند و شخصیت حقوقی آن‌ها جنبه قانونی به خود بگیرد. شرایط و چگونگی و نحوه ثبت این نوع شرکت ها بر اساس قوانین مختلف و آئین‌نامه‌های مربوطه مشخص شده است.

0
0
0
s2sdefault