1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 5.00 (8 رای)

سهامداران شرکت که به آنها شرکاء شرکت هم گفته می‌شود؛ در اصل اشخاصی هستند که سرمایه شرکت را تأمین کرده و در سود و زیان شرکت سهیم هستند.
سهامداران شرکت هم می‌توانند در سرمایه نقدی شرکت سهیم باشند یا در سرمایه غیرنقدی شرکت؛
به عنوان مثال فرض کنید چند نفر با هم شریک شوند و سهامدارن شرکت مهندسی تولیدی بشوند.

  1. یکی از سهامداران شرکت، محل و تجهیزات لازم برای شروع فعالیت شرکت مهندسی تولیدی را فراهم می‌کند و سهامدار شرکت می‌شود (سرمایه غیر نقدی)
  2. سهامدار دوم متعهد میشود تا زمان رسیدن به سودآوری محصول، هزینه‌های اولیه تولید محصول را تأمین کند (سرمایه نقدی ثابت )
  3. یکی دیگر از سهامداران شرکت هزینه‌های جاری و پرسنلی شرکت جدید التأسیس را تا رسیدن به درآمدزایی شرکت متقبل می‌شود (سرمایه نقدی درگردش)
  4. و بالاخره یکی از سهامداران شرکت، بجای آوردن سرمایه نقدی یا غیر نقدی، ایده‌ی تولید یک محصول مهندسی را به عنوان سرمایه خود در شرکت مطرح می‌کند و مثلاً متعهد می‌شود که مسئولیت مهندسی و اجرایی تولید محصول را به عهده بگیرد.

اینکه انواع سرمایه های نقدی و غیر نقدی شرکت چطور به سهام تبدیل شود و به اصطلاح هریک از شرکاء چقدر در سود و زیان شرکت سهیم باشند. بستگی به توافق سهامداران شرکت دارد.

نکته‌ی دیگر اینکه سهامداران شرکت می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند. معمولاً برای سهامدار شرکت بودن محدودیت خاصی وجود ندارد و تقریبا می‌توان گفت هر شخصیت حقوقی یا حقیقی می‌تواند سهامدار شرکت مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص باشد؛ مگر اینکه موردی صریحاً در قانون منع شده باشد.
یعنی مثلاً فرزند نوزاد یکی از موسسین شرکت هم می‌تواند به عنوان سهامدار شرکت درنظر گرفته شود.

توجه داشته باشید که سهامداران شرکت الزاماً با هیأت مدیره شرکت یکی نیستند و محدودیت هایی که در انتخاب هیأت مدیره شرکت وجود دارد در انتخاب سهامداران شرکت وجود ندارد برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله چه کسانی نمی‌توانند هیأت مدیره شرکت با مسئولیت محدود باشند را ببینید

0
0
0
s2sdefault